• Po stopách olympizmu a olympijskej kultúry

• Číslo zmluvy: 2022-2-SK01-KA122-SCH-000103016

Trvanie projektu: 18 mesiacov od 01.04.2023 – 30.09.2024

Projekt schválený vo výške: 117 390 eur

Po prvých skúsenostiach s projektom Erasmus+, ktorý bol zameraný na osobnostný rozvoj učiteľov, sme sa rozhodli ponúknuť tento benefit aj žiakom.

Po naštudovaní potrebných materiálov a webinárov sme vytvorili projekt, ktorý nesie v názve nielen športovú tematiku, ale aj odkaz kultúrno historický. Zameriava sa na komplexný rozvoj osobnosti. Okrem toho ponúka návrat k dôležitým hodnotám olympizmu, ktoré sa v dnešnej modernej dobe vytrácajú.

Táto cesta poznania ponúka žiakom, učiteľom a samotnej škole veľké možnosti rozvoja.

V rámci projektu budú ponúknuté tieto mobility:

Krátkodobe mobility pre žiakov by sa mali konať v mestách spätými s olympizmom  Nikózia, Atény, Berlín, Paríž. Žiaci sa zapoja do života na škole a budú realizovať aktivity, ktoré im priblížia podstatu kalokagatie s prepojením na históriu a súčasnosť. Zmapujú olympizmus a olympijskú kultúru v danej krajine a vytvoria krátky dokumentárny film.

3. - 10.11.2023 Grécko - Atény

20. - 29. 11. 2023 Nemecko - Berlín

Job shadowing sa bude zameriavať na sledovanie zavedenia nových prístupov a metód do vyučovania. Ďalšou z aktivít bude aj sledovanie odkazu olympizmu vo vyučovacom procese a filozofiu kalokaghatie.

3. - 10.11.2023 Grécko - Atény

20. - 29. 11. 2023 Nemecko - Berlín

Dlhodobá výučbová mobilita učiteľa v talianskom Ríme bude spočívať vo vyučovaní telesnej výchovy na hosťujúcej škole. Sledovať a porovnať pohybovú zdatnosť. Zdokonaliť si jazykové kompetencie pre zavedenie talianskeho jazyka.

Žiak na dlhodobej mobilite bude maximálne 10 mesiacov začlenený do vyučovacieho procesu na zahraničnej škole nemecky hovoriacej krajine, kde si bude rozvíjať hlavne jazykové kompetencie. Tiež sa bude v duchu kalokagatie rozvíjať po umeleckej a pohybovej stránke a bude hľadať spojitosti s olympizmom.

Dlhodobá mobilita učiteľa by mala významnou mierou prispieť k zavedeniu ďalšieho cudzieho jazyka na našej škole – taliančiny, čo bude vzhľadom na blízkosť k latinčine iste prínosom nielen pre budúcich študentov lekárskych odborov, ale aj farmaceutov.

Mgr. Tatiana Matoľáková, autor a koordinátor projektu Erasmus+

NOVÉ!