• Škola priateľská k deťom - 2015/2016

Naše gymnázium sa zapája do programu UNICEF - Škola priateľská k deťom. Program Škola priateľská k deťom je medzinárodným programom UNICEF. Ministerstvo školstva SR odporúča tento program školám ako vhodný doplnok ľudsko-právnej problematiky v Pedagogicko – organizačných pokynoch pre školský rok 2015/2016.

Jeho cieľom "je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto, a do ktorého chodí s radosťou" (UNICEF).

Základným predpokladom vytvorenia takéhoto prostredia je rešpektovanie  práv dieťaťa.

Program nastavuje rámec fungovania vzťahov medzi pedagógmi, deťmi, rodičmi. Tieto témy sú obsiahnuté v 7 krokoch - kritériách, ktoré je potrebné splniť pre získanie titulu Škola priateľská k deťom.

Kritériá sú stanovované Slovenským výborom pre UNICEF v súlade s podmienkami Slovenska. Všetky kritériá boli stanovené na základe uplatňovania princípov Dohovoru o právach dieťaťa.

Na získanie titulu Škola priateľská k deťom je potrebné splniť 7 základných kritérií:

1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD
          2. Školenie o programe pre celý personál školy
          3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF
          4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe
          5. Participácia detí na chode školy
          6. Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko
          7. Aktivita organizovaná žiakmi z ich iniciatívy

Zaujímavé informácie o programe Škola priateľská k deťom a o činnosti UNICEF nájdete:  http://www.unicef.sk/skoly/skola-priatelska-k-detom

Tento školský rok sme sa zapojili do aktivít ŠPD a aj do ďalších projektoch UNICEF :

Školenie UNICEF /október, 2015/ – Študenti / Martin Barnovský, Ján Jozef Starinský/, ktorí sa zúčastnili školenia, ďalším členom priblížili ako môžeme viac participovať na chode školy.

Snehová vločka /december, 2015/ - Tento rok sme pomáhali  deťom, ktoré trpia podvýživou.

Vyzbierali sme 139,85 Eur.

Deň vody /marec, 2016/–Upovedomenie študentov na dôležitosť kvalitnej pitnej vody pre život človeka. Zapojili sme sa do projektu ClimaChain a tak vyjadrili solidaritu s ďeťmi, ktorých životné podmienky už klimatické zmeny ovplyvnili:

Jarné upratovanie /apríl, 2016/

Upratovanie areálu a okolia školy od odpadkov v rámci Dňa Zeme. Za necelú hodinu sa nám podarilo vyzbierať viac ako 10 vriec odpadkov (plastovéfľaše, sklo, plechovky)

Žiadosť o grant /apríl- jún, 2016/  – Cez grantový program Karpatskej nadácie s názvom Máme radi východ, sme požiadali o finančné prostriedky pre vytvorenie oddychovo-náučnej zóny v exteriéry školy. Výsledky grantu budú zverejnené 7.júna 2016 a pri schválení projektu budú realizáciu vykonávať dobrovoľne študenti školy.

Týždeň modrého gombíka /máj, 2016/ - výťažky zo zbierky poputujú na pomoc ohrozeným deťom v niektorých krajinách; napr. na zabezpečenie pitnej vody, základných sanitačných a sociálnych zariadení, či očkovania. Vyzbierali sme 219,54 Eur.

DIPLOM:    SV_diplom.pdf

Nástenka foto:

ŠKOLA  PRIATEĽSKÁ  K  DEŤOM

Po splnení mnohých úloh a kritérií programu UNICEF sme získali titul –

„ ŠKOLA  PRIATEĽSKÁ  K DEŤOM . “

Ďakujeme všetkým, ktorí k tomuto titulu svojou prácou prispeli.

Tento školský rok pokračujeme v nadstavbovej časti programu ŠPD

a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.