Rozvojom gramotností

• Aktivity

• V rámci projektu prebiehali tieto aktivity:

1. Aktivity zamerané na zvýšenie matematických, čitateľských, prírodovedných a finančných zručností a gramotností žiakov.
          • Škola počas jednotlivých školských rokov realizácie projektu oslovovala svojich žiakov na zapojenie do projektových aktivít – ponúkla im 5 rôznych krúžkov realizovaných na pravidelnej týždennej báze. Pre žiakov boli pripravené krúžky na tieto témy:
            • Krúžok tvorivej dramatiky
            • Matematický krúžok
            • Chemický krúžok
            • Po stopách vedy
            • Zážitková biológia
          • Tiež boli organizované extra hodiny v rámci vyučovacieho procesu, ktoré umožnili učiteľom prácu s menšou skupinou žiakov – lepšie sa tak sledoval pokrok každého žiaka, prehlbovalo a systematizovalo sa učivo, umožnila sa žiakom samostatná praktická práca a voľba rôznych efektívnych metód sprístupňovania učiva (v rámci tejto aktivity išlo o zvýšenie počtu hodín nad rámec hodín financovaných zo ŠR). Realizovali sme tieto hodiny:
            • Hravá veda (2. ročník OGY)
            • Matematika (4.ročník OGY)
            • Slovenský jazyk (4.ročník OGY)
            • Slovenský jazyk (1. ročník ŠGY a 5. ročník OGY)
            • Občianska náuka (3. ročník ŠGY a 7. ročník OGY)
          1. Aktivity zamerané na podporu rozvoja profesijných kompetencií učiteľov
          • Aktivita bola realizovaná formou 4 pedagogických klubov a 2 samostatných školení.
          • Zámerom bolo podporiť rozvoj profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov školy tak, aby boli pripravení efektívnejšie a úspešnejšie vzdelávať žiakov priamo vo výchovno-vzdelávacom procese v oblastiach matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti.
          • V rámci aktivity pedagogických klubov išlo o pravidelné stretnutia, ktorých cieľom bolo vytvoriť komunikačnú platformu pre učiteľov školy, v rámci ktorej by mali možnosť vlastného seba-rozvoja prostredníctvom výmeny skúseností, názorov a pohľadov na svoju pedagogickú prácu. Zámerom bolo vytvoriť možnosti pre osvojenie si inovatívnych vyučovacích postupov a metód formou neformálneho vzdelávania. A tiež upevňovať si vzájomnú spoluprácu medzi vyučujúcimi, ako aj medzi-predmetovú kooperáciu.

Súčasťou realizácie projektu bola koordinácia projektu, ktorá pozostávala z činností riadenia projektu, publicity, informovanosti a administrácie projektu a prebiehala počas celej doby implementácie projektu.

V rámci projektu sa podarilo dosiahnuť nasledovné:

• Podporil sa rozvoj kľúčových kompetencií žiakov a profesijných kompetencií učiteľov, čím sa napomohlo rozvoju ľudských zdrojov a jeho potenciálu v regióne.
          • Realizácia projektu prispela k rozvoju málo rozvinutého regiónu, v ktorom prijímateľ sídli – a to podporením rozvoja a zvýšením úrovne kľúčových gramotností u mladej generácie v dlhodobom horizonte.
          • Realizovali sa aktivity pre študentov vo forme krúžkov a extra hodín.
          • V rámci aktivity krúžkov odborní pracovníci (Experti pre krúžkovú činnosť) pripravovali vzdelávacie materiály pre vedenie krúžkov, ktoré chce škola využiť aj v budúcnosti.
          • V rámci aktivity 1 celkovo evidujeme 478 zapojených žiakov - účastníkov rôznych projektových vzdelávacích aktivít (krúžky a extra hodiny).
          • V rámci aktivity 2 evidujeme spolu 25 pedagogických a odborných zamestnancov zapojených do aktivít na zvýšenie profesijných kompetencií (niektorí učitelia sa zúčastnili na oboch aktivitách).
          • V rámci organizácie PK prebiehali pravidelné stretnutia, zamerané na výmenu skúseností, diskusie o inováciách vo vzdelávaní. Z každého stretnutia boli pravidelne pripravované zápisy a polročné výstupné správy z činnosti PK, ktoré sú zverejnené na webstránke školy.
          • V rámci PK čitateľskej gramotnosti sa podarilo:
            • zaviedli sme pravidelnú prácu žiakov s odbornými časopismi;
            • vytvorili sme pracovný materiál na vyučovanie s využitím čitateľskej gramotnosti;
            • vypracovali sme porovnávacie testy čitateľskej gramotnosti;
            • zaviedli sme kooperatívne techniky  do vyučovania.
          • V rámci PK finančnej gramotnosti sa podarilo:
            • zaviesť testovanie FG pomocou testov EFG na začiatku a na konci ročníka;
            • rozbehnúť dlhodobú spolupráca so spoločnosťou Partners Group;
            • vytvorenie vlastných projektov a hier s problematikou investovania;
            • zaviesť pravidelnú prácu s aplikáciou eblocky;
            • rozbehnúť spoluprácu s projektom 5 peňazí;
          • V rámci PK matematickej gramotnosti sa podarilo:
            • vytvoriť metódy a formy práce s talentovanými žiakmi – zabezpečiť im tak individuálny prístup;
            • zaviesť inovácie do vzdelávania a aktivizujúce metódy - novinky v oblasti rozvoja matematickej gramotnosti;
            • zaviesť medzipredmetovú implementáciu matematickej gramotnosti do ďalších predmetov;
            • zaviesť modernú meraciu techniku VERNIER a jej implikáciu do matematiky a bádateľských aktivít fyziky.
          • V rámci PK prírodovednej gramotnosti sa podarilo:
            • rozšíriť vedomosti o inováciách vo vyučovaní, virtuálnych laboratóriách a  mobilných aplikáciách v prírodovedných predmetoch, sumarizovať nové internetové zdroje pre problematiku prírodovedných predmetov;
            • na jednom stretnutí zamerať sa na odstraňovanie formálnosti odovzdaných úloh a zadaní;
            • pri  plánovaní a tvorbe učebných plánov zaradiť bádateľské aktivity s využitím meracej techniky Vernier;
          • Z všetkých aktivít bola zhotovená fotodokumentácia propagujúca projekt a jeho výsledky.

Tento projekt sa realizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.