Aj takto vyzeral náš týždeň Svetového dňa duševného zdravia vo vestibule Gymnázia T. Vansovej.
Ďakujeme dievčatám z III.B!
Aj takto vyzeral náš týždeň Svetového dňa duševného zdravia vo vestibule Gymnázia T. Vansovej.
Ďakujeme dievčatám z III.B!
O duševnú pohodu sa dnes postarali naši žiaci. A čo si pripravili pre svojich učiteľov? Rozprávalo sa o témach, ktoré žiakov zaujímali, piekli sa vafle, čítalo sa na školskom parkovisku, prechádzalo sa, cvičila sa joga, hrali sa rôzne hry, kvízy, počúvala sa motivačná audiokniha v anglickom jazyku, hralo na harmonike a sedelo sa nielen v laviciach, ale i v kruhu,...
Aj dnes sme sa držali hesla: „Nezostávame ľahostajní a nepodceňujeme úlohu duševného zdravia. Týka sa totiž každého z nás!“
Aj vďaka pomoci našich študentov a obyvateľov mesta Stará Ľubovňa môže Biela pastelka písať krajší príbeh v životoch ľudí nevidiacich a slabozrakých.
Naši dobrovoľníci vyzbierali úžasnú sumu 641,92 eur!
Ď A K U J E M E!
Čo sa dnes u nás dialo?
Koncert KOLAČKOVSKÉHO TRIA – spievala, zabávala sa a tancovala celá škola. A bolo nám super!
Žiaci I.O – IV.O sa zúčastnili kondičného tréningu s učiteľmi telesnej výchovy. Aj aktívny pohyb pomáha duševnému zdraviu!
Ď A K U J E M E!
Naše heslo: „Nezostávame ľahostajní a nepodceňujeme úlohu duševného zdravia. Týka sa totiž každého z nás!“
Niekedy stačí tak málo. Zobrať telefón a zavolať známemu, ktorého sme dlho nepočuli a začať telefonát vetou: ,,Ahoj, len som ťa chcel/a počuť!" Zavolať niekomu „len tak“ je nesmierne dôležité a môže priniesť potešenie a povzbudenie neraz v zložitej životnej situácii a predísť tak pocitom osamelosti.
P O Č Ú V A J M E S A!
10.10. S V E T O V Ý D E Ň D U Š E V N É H O Z D R A V I A
V rámci aktivít k Svetovému dňu duševného zdravia (10.10., dnes) sa uskutočnila prednáška o psychickom zdraví pre žiakov tretích ročníkov pod vedením psychologičky Mgr. Paraličovej. Čo všetko ovplyvňuje naše duševné zdravie? Zapájanie sa do spoločnosti, osobnosť, pocity, duševné ochorenia, úzkosti, strach,... Všetci sme mali možnosť vyjadriť svoje vlastné názory a diskutovať o tejto problematike. Je podstatné uvedomiť si, že psychické zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Ak sa u nás objavia nejaké problémy, netreba ich podceňovať a hanbiť sa za ne, ale je potrebné vyhľadať pomoc.
Teší nás, že sa aj naša škola zaujíma o psychickú pohodu svojich žiakov a zamestnancov.
Zároveň dnes v našej škole nezvonilo. :-)
V krásny jesenný piatok, 6. októbra, sme sa vydali po stopách baníkov, ktorí dolovali kamennú soľ v prešovskom Solivare. Dozvedeli sme sa o ťažkej práci s krompáčmi, kladivami, o vynášaní vo vedrách zavesených na lanách alebo na vlastných chrbtoch. Planetárium – naša ďalšia zastávka. Trochu sme si oddýchli pri filme o slnečnej sústave. Spoznali sme najbližší vesmírny priestor od mytologických predstáv až po výsledky moderného kozmického výskumu. Po filme nasledoval program pod umelou hviezdnou oblohou. Na záver výletu sme si vychutnali slnečný Prešov.
III.O, IV.O
Na psychické zdravie a jeho dôležitosť sa kladie čoraz väčší dôraz, a preto sa Gymnázium T. Vansovej rozhodlo venovať podpore duševného zdravia. Viac o aktivitách k Svetovému dňu duševného zdravia v GTV už zajtra v rozhlasovej relácii počas 3. vyučovacej hodiny.
Nezostávajme ľahostajní a nepodceňujme úlohu duševného zdravia v spoločnosti. Týka sa totiž každého z nás!
Dňa 6.10.2023 si naša škola opäť po roku pripomenula Svetový deň úsmevu, ktorý sa stal akousi našou gymnaziálnou tradíciou.
Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril ,,smajlíka“ ako symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.
Niekoľko dôležitých informácií o úsmeve:
Naše smajlíky pripnuté na hrudi sú dôkazom toho, že úsmev nesmie vymiznúť ani v dnešnej rýchlej a uponáhľanej dobe.
Heslo Svetového dňa úsmevu 2023, resp. každého dňa: ,,Daruj úsmev sebe i ostatným!“
Modré nezábudky dnes naplno rozkvitli nielen v našom gymnáziu, ale i v uliciach mesta Stará Ľubovňa.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zbierky zapojili. Našim dobrovoľníčkam sa podarilo vyzbierať sumu 501,65 eur.
Zbierku Dni nezábudiek podporuje Liga za duševné zdravie. Časť finančných prostriedkov bude použitá i na zabezpečenie prevádzky bezplatnej nonstop krízovej Linky dôvery Nezábudka 0800 800 566, ktorá je tu pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc v psychickej kríze.
Nezostávajme ľahostajní a nepodceňujme úlohu duševného zdravia v spoločnosti.
Týka sa totiž každého z nás!
Navštívili sme:
1. Tatrín - „Hodža hovorí, počúvajme!” V Liptovskom Mikuláši sme navštívili dom, kde Hodža býval, pracoval a kde sa schádzali štúrovci.
2. Do archeologického múzea Havránok, obydlí Keltov a Germánov, sme si to museli vyšľapať do kopca, ale výhľad stál za tú námahu.
3. Na Národnom cintoríne v Martine sme hľadali posledné odpočinky známych literárnych osobností.
4. Fotku s hercami zo Slovenského komorného divadla v Martine sme si nemohli nechať ujsť. Hra Hráči nás pobavila, ale aj prinútila zamyslieť sa.
5. V rodnom dome Martina Kukučína v Jasenovej sme sa dozvedeli, že pochádzal z bohatej rodiny, čo symbolizuje aj modrá farba.
6. V artikulárnom kostole v Leštinách sme psychicky oddýchli po nevyspatej noci.
7. Počas plavby Oravskou priehradou nám, dúfame, nič nevyfučalo z hlavy…
8. Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás! - posledná zastávka bola Hviezdoslavova horáreň a expozícia Mila Urbana.
Vedeli ste, že v prírode modré nezábudky kvitnú od mája do septembra? Avšak 6. októbra, zajtra, naplno rozkvitnú opäť.
Kde? Priamo v našom Gymnáziu Terézie Vansovej a v uliciach mestá Stará Ľubovňa.
Zbierku Dni nezábudiek môžete podporiť aj Vy a to prispetím ľubovoľného príspevku do pokladničky, s ktorou sa budú pohybovať naši žiaci nielen v priestoroch gymnázia, ale i v meste.
Zbierku Dni nezábudiek podporuje Liga za duševné zdravie. Nezostávajme ľahostajní a nepodceňujme úlohu duševného zdravia v spoločnosti. Týka sa totiž každého z nás.
NECHAJME NEZÁBUDKY ROZKVITNÚŤ AJ V OKTÓBRI!
Ďakujeme!
V rámci projektu Na rovinu o obrane, ktorý realizuje Euroatlantické centrum v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, sa dnes, 5.10.2023, na našej škole uskutočnila beseda so štátnym tajomníkom Mariánom Majerom. Cieľom projektu je šírenie povedomia o obrannej politike, národnej bezpečnosti, dezinformáciách v online priestore a s tým spojeného chaosu či dezorientácii v neobmedzenom poli pôsobnosti rozličných aktérov. Beseda, ktorej sa zúčastnili naši žiaci tretieho a štvrtého ročníka, nás naučila, ako sa vyznať v hodnovernosti a rozlišovaní informácií spomedzi všetkých hoaxov a dezinformácií, ktoré sú voľne prístupné v online svete. Zameraním prednášky Mariána Majera bolo aj ukázať nám, ako si správne hľadať relevantné zdroje, selektovať informácie a kriticky myslieť, aby sme neboli náchylní k rôznym hybridným výzvam, ktorým všetci tak často čelíme. Otázka bezpečnosti sa týka každého z nás, preto by sme ju nemali podceňovať a venovať sa jej viac.
26. septembra sme si, už tradične na hodine anglického jazyka v III.O, pripomenuli Európsky deň jazykov. Cieľom tejto špeciálnej vyučovacej hodiny bolo povzbudiť študentov, aby sa učili cudzie jazyky a upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov.
Naša skupina vytvorila plagáty, ktoré reflektovali európske jazyky a jazyky, ktoré sa učíme.
24.9. sme si pripomenuli Svetový deň srdca. Životne dôležitý vládca všetkých orgánov. Aj tieto prívlastky patria srdcu. Hlavnou myšlienkou svetového dňa je zvýšiť povedomie verejnosti a propagovať význam prevencie pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Medzi hlavné faktory patrí fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, nadváha a obezita, nezdravý spôsob stravovania, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu.
Aj GTV bolo súčasťou tohto dňa. Naši študenti si 25.9. pripli na hruď vlastnoručne vyrobené srdce (aj s malým odkazom), aby tak symbolicky vyjadrili význam prevencie pred srdcovo-cievnymi ochoreniami a zvýšili povedomie verejnosti.
Kód zdravého života: 0-30-5-120-80
Študenti I.B triedy v uplynulých dňoch zavítali do Ľubovnianskej knižnice s cieľom oboznámiť sa s vyhľadávaním a požičiavaním beletrie aj náučnej literatúry v rámci tejto inštitúcie, a to nielen prezenčným spôsobom, ale aj prostredníctvom knižničného online katalógu. Zároveň sa mali možnosť do knižnice zaregistrovať, a tak môžu všetky novonadobudnuté informácie aplikovať rovno v praxi. Veríme, že im táto skúsenosť bude prínosom a že ju svojimi navštíveniami knižnice zúročia.
Po roku, ako to už býva zvykom, sme opäť zavítali s II.A, III.A a III.B triedou na Liptov, Turiec a Oravu, aby sme spoznali miesta a ľudí našej národnej kultúry, literatúry a dejín. Prvou zastávkou na potulkách Slovenskom bol Liptovský Mikuláš a jeho dejatelia – štúrovci. Neodradil nás ani výstup na vrch Havránok, kde sme v archeoskanzene spoznali prvé obydlia a usadlosti našich predkov s krásnym výhľadom na vodné dielo Liptovská Mara. V srdci slovenskej kultúry sme si na Národnom cintoríne uctili pamiatku slovenských buditeľov: Martina Kukučína, Janka Jesenského, Gorazda Zvonického, Jána Kalinčiaka, výtvarníka Martina Benku atď. Vďaka divadelnému predstaveniu Sen noci svätojánskej od W. Shakespeara sme sa v čase vrátili do obdobia humanizmu a renesancie a vychutnali sme si úsmevný príbeh lásky, do ktorého zasiahli lesní duchovia v podaní hercov Martinského komorného divadla.
Na druhý deň našej exkurzie nás privítala malebná Orava s rodným domom Martina Kukučína v Jasenovej, potom artikulárny evanjelický kostolík v Leštinách, pamätník P. O. Hviezdoslava a Dom mladosti predstaviteľky lyrizovanej prózy Margity Figuli vo Vyšnom Kubíne. Naša cesta pokračovala z Dolného Kubína na Oravskú priehradu, odkiaľ sme sa loďou plavili na Slanický ostrov umenia, kde sa narodil Anton Bernolák a poslednou zastávkou bola Hviezdoslavova hájovňa na Babej hore s expozíciou o P. O. Hviezdoslavovi a M. Urbanovi.
Plní dojmov a nových poznatkov z národných dejín sme sa nadšení vrátili domov. Ďakujeme našim slovenčinárkam, že nám ukázali významné miesta našich národných dejín. Takýto zážitok odporúčame aj našim mladším spolužiakom.
Terézia Fecková, III.B
Vonku jarmok v plnom prúde
a ja sedím hladný v triede.
Langoš všade rozvoniava,
až ma z hladu bolí hlava.
Prečo sedieť bez činu,
spraktizujme slovinu!
Múka, mlieko, vajíčka,
ešte cukru trošička.
Žiadna veda.
Čo viac treba?
Stačí už len počkať chvíľku.
Aj ty máš chuť na palacinku?
Ema Rusiňáková, VI.O
Powered by aSc EduPage