• Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024

• Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024 sa uskutoční

04.09.2023 o 9.00 hod. v jednotlivých triedach

Žiaci prvého ročníka a I.O sa sústredia vo vestibule školy.

PaedDr. Klaudia Satkeová, riaditeľka školy

• FS Ľubovňan na Arabskom polostrove

•   Folklórny súbor Ľubovňan, ktorý pôsobí pri Gymnáziu Terézie Vansovej, sa už za vyše 25 rokov svojej existencie zúčastnil na mnohých zájazdoch v zahraničí, a to nielen v susedných krajinách, ale i vo Francúzsku, Holandsku, Portugalsku či ďalekej Číne. Možnosť navštíviť a prezentovať východoslovenský folklór v Spojených arabských emirátoch sme prijali s nadšením a pokorou, pretože podobnú skúsenosť sme ešte nemali.

Odlietali sme 6. augusta z budapeštianskeho letiska a mali sme hladké pristátie v Abu Dhabi, kde nás privítala hneď po vystúpení z lietadla teplota viac než 40 °C. Boli sme ubytovaní v modernom hoteli v meste Al Ain, kde sme v neďalekom nákupnom centre od 7. do 13. augusta mali vystúpenia. Vystupovali sme v rámci podujatia Around the world, kde každý týždeň letných mesiacov patril nejakej inej krajine z celého sveta. Ocitli sme sa medzi štátmi ako Indonézia, Venezuela, Uzbekistan či Južná Kórea. Vo voľnom čase sme nezaháľali a neslnili sme sa len pri bazéne. Chceli sme čo najviac preskúmať našu hosťovskú krajinu. Vydali sme sa na najznámejšiu pláž v Dubaji, Jumeirah, kde sme sa nechali unášať vlnami s výhľadom na Burj Al Arab, pripomínajúci svojím tvarom plachetnicu. Následne sme nakupovali v 2. najväčšom nákupnom centre na svete, v Dubai Mall, stojaceho na dohľad od najvyššej budovy sveta Burj Khalifa. Vybrali sme sa tiež do Abu Dhabi, kde sme obdivovali Veľkú mešitu šejka Zayeda, ale i umelecké diela v arabskej pobočke Louvru. Naša návšteva by nemohla byť považovaná za naplnenú, keby sme sa nevydali aj do púšte. Skúsili sme púštne safari, kde sme sa vozili autami naprieč dunami. Osedlali sme ťavy i snowboardovali (sandboardovali) cez piesočné kopce. Stihli sme prejsť aj mesto, kde sme bývali. Srdcom mesta Al Ain bola palmová oáza zapísaná v zozname UNESCO, ktorá mohla v centre púšte vyrásť iba vďaka jedinečnému systému zavlažovacích kanálov. Prechádzali sme sa palmovým hájom, kde nás obklopovali banánovníky, citrusovníky, aloe vera i datľové palmy.

Reprezentovanie Slovenska, Starej Ľubovne i našej školy sme v Spojených arabských emirátoch brali ako obrovskú príležitosť i zodpovednosť! Veríme, že aj po ďalšie roky budeme môcť reprezentovať Slovensko aj v ďalších zahraničných krajinách.

• Dôležité informácie

• Žiaci, ktorí si objednali ISIC karty, si ich môžu vyzdvihnúť v kancelárii školy

od 30.8.2023 do 31.8.2023 v čase od 8.00 do 16.00 hod..

Prineste si fotografiu s rozmermi 2,5 x 2,5 cm.

V uvedenom čase je možné tiež dohodnúť spôsob úhrady stravného s vedúcou ŠJ.