Dňa 27.4.2021 sme si my, seminaristi z biológie, mali možnosť pozrieť prednášku na tému Trendy vo vývoji potravín v kontexte bezpečnosti potravín organizovanú Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.
V úvodnej časti prednášky sme boli stručne oboznámení s témou, za jeden z hlavných problémov je považovaný fakt, že stravovanie v EÚ je neudržateľné – spotrebitelia prekračujú výživové odporúčania, Európska komisia preto plánuje podporiť opätovné formulácie potravín tak, aby boli výživové odporúčania dodržiavané a zaviesť nutričné profily potravín.
Veľmi zaujímavou bola myšlienka pomôcť spotrebiteľom v prechode k trvalo udržateľnému stravovaniu, a to vrátane zníženia spotreby živočíšnych výrobkov (červeného a spracovaného mäsa) a podpory posilnenia spotreby rastlinných alternatív (ovocie, zelenina), čo môže výrazne prispieť k naplneniu cieľa Európskej komisie, ktorým je zvrátiť do roku 2030 nárast nadváhy a obezity v celej EÚ, zníži sa teda nielen riziko vzniku život ohrozujúcich ochorení, ale aj dopad potravinového systému na životné prostredie. Európska komisia si takisto stanovila za cieľ zredukovať potravinový odpad o 50 % do roku 2030 – k plytvaniu potravinami vedie podľa komisie aj zlé chápanie a zneužívanie označenia doby (dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti). V rámci programu Horizont Európa plánuje komisia vynaložiť 10 miliárd eur na výskum a inovácie v oblasti potravín, bio-hospodárstva, prírodných zdrojov, poľnohospodárstva, rybolovu, akvakultúry, životného prostredia, zásadná oblasť výskumu sa bude týkať mikrobiomu, potravín z oceánov, zvýšenia dostupnosti a množstva zdrojov alternatívnych bielkovín, ako sú rastlinné, mikrobiálne, morské a hmyzie bielkoviny a náhrady mäsa.
Potešujúce bolo aj zistenie, že potravinárska spoločnosť Nestlé predstavila nové iniciatívy ohľadom záväzku urobiť všetky svoje obaly recyklovateľnými do roku 2025 a znížiť používanie plastov o tretinu – Nestlé prechádza na papierové obaly v rôznych formátoch, pripravuje sa na budúcnosť bez obalov a podporuje ekologické správanie spotrebiteľov.
Veľký prínos dnešnej prednášky spočíva najmä v jej vynikajúcom spracovaní, vďaka ktorému sme si mali možnosť rozšíriť vedomosti z oblastí priamo súvisiacich s naším každodenným životom. Verím, že spomenuté predsavzatia a návrhy sa v plánovanom čase naozaj stanú realitou, aby sa čo najviac eliminovali riziká spojené s jednotlivými problémami.
Mária Kuzmiaková, IV. A