Riaditeľka školy informuje uchádzačov o štúdium do 1.ročníka osemročného štúdia pre školský rok 2020/2021:
Počet obsadených miest: 24
Počet voľných miest: 0
Riaditeľka školy informuje uchádzačov o štúdium do 1.ročníka osemročného štúdia pre školský rok 2020/2021:
Počet obsadených miest: 24
Počet voľných miest: 0
Podrobné pokyny pre žiakov k organizácii vyučovania od 22.06.2020 sú v nasledujúcom dokumente.
usmernenie_o_organizačnom_zabezpečeni_vyučovania_od_22.06.2020.pdf
Výsledková listina z prijímacieho konania do prvého ročníka osemročného vzdelávacieho programu v šk.r. 2020/2021
Riaditeľka Gymnázia Terézie Vansovej Stará Ľubovňa zverejňuje výsledkovú listinu z prijímacieho konania pre 8-ročné štúdium - 1.kolo.
Výsledková_listina_PS__OGY_2020-2021.pdf
Rozhodnutie si môžete prevziať aj osobne 17.06.2020 v čase od 9.00 do 15.00 hod. v riaditeľni školy.
Záväzné_potvrdenie_o_nastúpení-nenastúpení_OGY_.docx
Dňa 4.júna 2020 sme sa netradične rozlúčili s tohtoročnými absolventmi. Napriak obmedzeniam išlo o príjemné neformálne zaspomínanie si na spoločne prežité roky v školských laviciach. Žiaci poďakovali učiteľom za ich odovzdané vedomosti a trpezlivosť počas štyroch či ôsmich rokov.
Aj my učitelia im aspoň na diaľku želáme, aby zúročili získané vedomosti a našli si svoju cestu životom.
Prešovský samosprávny kraj aj v tomto roku vyhlasuje zbierku školských pomôcok pre deti zo sociálne slabších rodín. Darujme školské pomôcky, aby všetky deti bez rozdielu odštartovali nový školský rok s úsmevom na tvári. V týždni od 22.6- 26.6 2020 prines do školy perá, ceruzky, farbičky, zošity, nové alebo používané školské tašky a peračníky alebo knihy a maľovanky, odlož ich do zbernej krabice a prispej aj ty na dobrú vec. Za všetky deti vopred ďakujeme.
Pedagogická rada prerokovanla 29. mája 2020 upravené kritériá prijímania žiakov do 1.ročníka 8-ročného študijného odboru 7902 J gymnázium pre školský rok 2020/2021.
Kriteria_PS_2020_8 rocne_studium_upravene.doc
Zavazne_potvrdenie_o_nastupenine-nastupeni_na_studium._OGY.docx
Výsledková listina z prijímacieho konania do prvého ročníka štvorročného vzdelávacieho programu v šk.r.2020/2021
Riaditeľka Gymnázia Terézie Vansovej Stará Ľubovňa zverejňuje výsledkovú listinu z prijímacieho konania pre 4-ročné štúdium - 1.kolo.
GTV_vysledkova_listina__4GY_2020_1kolo.pdf
Zavazne_potvrdenie_o_nastupenine-nastupeni_na_studium.docx
Naši študenti Gymnázia Terézie Vansovej žijú svoj sen. Pomáhajú ľuďom v núdzi a rozširujú svoje obzory. Adam Tešla, Gabriel Grešák, Laura Fedorková a Ivana Torbíková nám s radosťou odpovedali na naše otázky týkajúce sa ich vzťahu k samaritánom a taktiež, ako prežívali koronakrízu s ASSR.
Ako si sa dozvedel o ASSR a čo ťa viedlo k tomu, aby si sa stal samaritánom?
A: O samaritánoch som sa dozvedel už dávnejšie, konkrétne z rozprávania môjho brata, ktorý tam mal spolužiaka. Veľmi ma nadchlo to, ako pomáhajú a túžil som taktiež po niečom takomto. Avšak, myslel som si, že samaritánom sa môžem stať až od 18 rokov, a preto som čakal. Po istom čase prišli samaritáni robiť ukážky do našej školy a znova ma to veľmi zaujalo. Keď som zistil, že nemusím mať 18, okamžite som si dal prihlášku aj s mojím spolužiakom Gabrielom.
G: Počas môjho štúdia v GTV som navštevoval krúžok Mládež Červeného kríža pod vedením pani učiteľky Bolešovej. Na tomto krúžku sme sa naučili, ako podať prvú pomoc pri rôznych situáciách. Od zlomeniny cez NCMP až po vytiahnutie žihadla. Chodievali sme aj po rôznych exkurziách, ako napr. k záchranárom, hasičom či do lekárne. A raz nám pani učiteľka pripravila prekvapenie vo forme akejsi exkurzie na kolesách. Zavolala k nám na prednášku ASSR. Tí nám poukazovali ich pomôcky. Ukázali nám, kde všade sa môžeme dostať a pomôcť – či na Slovensku, alebo aj v zahraničí. Príležitosť ako sa niečo viac naučiť a ako pomôcť ľuďom so zraneniami a v ohrození ich života.
L: Už ako žiačka 7. ročníka som sa zúčastňovala rôznych súťaží spojených s prvou pomocou. Vždy ma tento odbor zaujímal. Prvé informácie o samaritánoch mi poskytol môj kamarát Kristián, ktorý bol samaritánom už nejaký ten rok. Najprv som nevedela, či do toho ísť, alebo nie. Netušila som, čo mám od toho čakať. Nakoniec som sa však rozhodla a spolu s Ivkou, Adamom aj Gabrielom sme sa stali samaritánmi. A myslím si, že ani jeden z nás to neľutuje.
I: O ASSR som sa dozvedela od dlhoročného člena samaritánov, s ktorým sme navštevovali rovnakú základnú školu. K tomu, aby som sa k nim pridala, ma viedlo najmä to, že sa odmalička venujem záchranárstvu – či už v rôznych súťažiach, alebo vo voľnom čase a chcem sa mu naďalej venovať aj v budúcnosti. Taktiež je tam nenahraditeľný kolektív, ktorý vnímam ako moju druhú rodinu.
Ktoré tri slová podľa teba najlepšie vystihujú samaritánov?
A: Odvaha, pomoc, rodina,... Je ich omnoho viac a určite aj lepších.
G: Dobrovoľnosť, pochopenie, priateľstvo.
L: Určite by to boli slová ako nebojácnosť, dobrovoľníctvo a samozrejme rodina.
I: Obetavosť, súdržnosť, čestnosť.
Máš ešte pocit strachu, keď ideš poskytovať prvú pomoc?
A: Na cvičeniach a ukážkach prvej pomoci určite nie. Reálnu situáciu, kedy by som musel podať prvú pomoc, som nezažil, tak teda neviem, ako by som sa správal v tejto situácii. Určite je dobré a prínosné, že prvú pomoc precvičujeme často a aj to, že o tom viem o niečo viac než ostatní.
G: Už nie. Vždy som sa bál, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť alebo sa budem báť, prípadne zabudnem, čo mám robiť. Ale po všetkých tých kurzoch a modelových situáciách sa to nejako... vstrebalo :D. Mám už nejakú tú skúsenosť s podávaním prvej pomoci, napr. pri autonehode. Všetko je potrebné riešiť s rozvahou, rozumom a hlavne žiadna panika!
L: Samozrejme, vždy mám rešpekt, keď idem poskytovať prvú pomoc. Som zodpovedná za svoje činy, ale čo sa týka strachu, myslím si, že teraz som na tom už lepšie. Všetko sa dá zvládnuť, ak sa to rieši chladnou hlavou. Také malé poranenia som už viackrát ošetrovala, ale čo sa týka tých takých veľkých a nebezpečných, tak nie. Vďaka Bohu!
I: Chválabohu sa so situáciami ohrozujúcimi niekoho život nestretávam často, ale pomáhala som napríklad už pri epileptickom záchvate a veľkom krvácaní a bolo to naozaj veľmi stresujúce. Myslím si, že chvíľku potrvá, kým sa naučím reagovať v každej situácii s chladnou hlavou. Malé poranenia však ošetrujem v podstate na dennej báze a zatiaľ všetko prebehlo úspešne :D.
Ak by si sa mal opäť rozhodnúť, či sa stať členom ASSR, aká by bola tvoja odpoveď?
A: Bez váhania a pochýb by to bolo niekoľkonásobné ÁNO s čoraz väčším a väčším nadšením.
G: Jednoznačne by som sa opäť stal členom. Je to neskutočná príležitosť ako pomáhať, ako spoznať nových ľudí a naučiť sa vždy niečo nové.
L: Určite áno. Myslím si, že je to perfektná príležitosť okúsiť niečo nové a hlavne sa zlepšovať v tom, čo ma baví.
I: Nikdy som neoľutovala to, že som členom ASSR a spravila by som to určite znova.
Čo musím urobiť pre to, aby som sa mohla pridať k ASSR?
Všetci: Stačí, ak pošleš vypísanú prihlášku, ktorú nájdeš na našej webovej stránke (www.as-sr.sk) alebo kontaktuješ niektorého z členov, ktorý ti poskytne priame informácie, k prihláške priložíš potrebné prílohy a zúčastníš sa 3 úvodných kurzov, ktoré sú naozaj super. Určite neváhaj, máš sa na čo tešiť!
Samaritáni boli taktiež súčasťou boja proti koronavírusu, zúčastnil si sa ho aj ty?
A: Áno, ale až neskôr.
G: Áno, zúčastnil.
L: Áno, zúčastnila som sa. Konkrétne v karanténnom stredisku som nebola, ale pomáhala som napr. pri stavaní stanu pre nemocnicu a bola som pripravená pomáhať z domu.
I: Áno, bola som súčasťou, ale bohužiaľ som kvôli chorobe nemohla pomáhať priamo v karanténnom stredisku. Pomáhala som však pri stavaní odbernej stanice v Starej Ľubovni a bola som k dispozícii z home officu.
Chalani o práci v karanténnom stredisku
Čo bolo náplňou tvojej práce a ako dlho si tam bol?
A: Bol som v karanténnom stredisku v Ľubovnianskych Kúpeľoch, kde samaritáni mali na starosti registráciu repatriantov, administratívne činnosti, riešenie problémov a prijímanie balíčkov, ktoré bolo potrebné kontrolovať (žiadny alkohol, omamné látky a veci, ktoré neboli hygienicky balené).
G: Bol som tam niečo okolo týždňa a ešte sa tam chystám. Mojou úlohou bola registrácia repatriantov (ľudia, ktorí prišli do karantény). Tam som sa ich pýtal rôzne otázky atď. Ďalej mojou úlohou bola aj ich odregistrácia, ak mali negatívne testy.
Boli aj problémoví repatrianti?
A: Samozrejme, mnohokrát ľudia neboli spokojní a nesúhlasili so štátnou karanténou.
G: Pravdaže, boli. Práca s ľuďmi je náročná v každej sfére. Väčšinou sa jednalo o nerešpektovanie pravidiel. Ešteže tam boli aj členovia PZ, ktorí nám nesmierne pomáhali. Hlavne so spomínanými repatriantmi.
Ako si trávil svoj voľný čas, ak si ho mal?
A: Ak sa dalo, tak odpočinkom a ak som nebol vyčerpaný, tak som sa rozprával so samaritánmi, hasičmi či policajtmi, hral som spoločenské hry alebo sme pozerali film. Keďže som mal ešte školu, tak som robil aj úlohy.
G: Niekedy som ho nemal vôbec. To bolo v čase, keď bolo veľa príjmov alebo bolo množstvo „papierovačiek“, prípadne, keď boli problémy s repatriantmi typu niečo im chýba, niečo je zle zapísané atď. Ale keď sa ten čas našiel, tak sme spolu hrali spoločenské hry (žolík ).
Čo nové ťa naučila táto skúsenosť?
A: Naučilo ma to na veci pozerať z iného uhla pohľadu, taktiež to, čo znamená správať sa profesionálne, a to, že komunikácia je základom riešenia problémov.
G: Posunulo to hranicu mojej trpezlivosti. Naučil som sa komunikovať s ľuďmi, a to hlavne ak sú rozpačití, nahnevaní... A hlavne mi to dalo to, že musím mať väčšiu odvahu, ak chcem niečo presadiť...dalo mi toho veľa.
Žiacka školská rada zaznamenala ďalší posun vpred. Uchádzala sa o grantový projekt #zlepšimeto, ktorý bol úspešne schválený a tak sme sa s chuťou pustili do jeho realizácie. Cieľom projektu bolo zvýšenie povedomia o žiackej školskej rade a keďže školy sú zatvorené, uskutočnili sme ho online. 11. mája sme sa spojili so študentami III.O, IV.O, I.A a I.B na spoločných online debatách, kde sa dozvedeli informácie o žiackej školskej rade, vypočuli si príbehy a rady od starších spolužiakov a dostali priestor vyjadriť sa, čo im na škole chýba a čo by zmenili ale aj to čo sa im páči. Nielen zapojení študenti ale aj my, členovia žiackej školskej rady, sme sa veľa dozvedeli a už sa tešíme, keď nápady našich spolužiakov zrealizujeme. Projekt bol podporený z finančných prostriedkov Prešovského samosprávneho kraja v rámci grantového programu #zlepšimeto, ktorý administruje Rada mládeže Prešovského kraja.
Milí študenti GTV!
V čase, keď všetci prežívame náročné obdobie a takmer vôbec sa nestretávame, naše myšlienky patria aj tým, ktorí sú v úplnej izolácii. Áno, na mysli máme našich starších spoluobčanov v Domove pre Seniorov v Starej Ľubovni. Podarilo sa nám, študentom GTV vytvoriť „most“ medzi nami a Domovom pre Seniorov, cez ktorý im doručíme naše podporujúce pozdravy a odkazy. Radi by sme ich potešili a aspoň na okamih im pomohli zabudnúť na bolesť, ktorú toto obdobie prinieslo, ako aj zaželali, aby toto náročné obdobie prežili v zdraví a trpezlivosti.
Aj ty sa môžeš pridať a pozdraviť našich starších spoluobčanov. Stačí ak napíšeš pozdrav alebo krátky list, ak v rámci starostlivosti o mladšieho súrodenca nakreslíte obrázok, vyrobíte pohľadnicu a v
utorok (19.5.2020), prípadne vo štvrtok (21.5.2020) váš pozdrav odovzáte na
vrátnici našej školy v čase
od 13.00 - do 15.00 hod.
Pridaj sa k nám, stačí málo a svet bude aj tvojím pričinením krajší...
Vaši spolužiaci z 1.A
V dôsledku mimoriadnej situácie, ktorá sužuje naše každodenné životy, je zaznamenaný značný pokles darcov krvi. Aj napriek tejto pandémii sú v nemocniciach na území Slovenska pacienti, ktorí akútne potrebujú k svojej liečbe krv.
My, maturanti, si tento fakt uvedomujeme, a tak sme sa spolu s pani učiteľkou Bolešovou rozhodli svoju krv darovať. Niektorí boli prvýkrát a niektorí mali s darovaním už skúsenosť. Ľahostajné to nie je ani našim rodičom, a tak sa pridali k nám. Dokonca ani bývalí žiaci našej školy nezabúdajú na pravidelné darovanie a s niektorými sme sa aj my stretli.
Pokiaľ stále zvažujete, či ísť alebo nie, teraz je ten správny čas. Najhoršie je len prekonať svoj strach.
ONLINE pedagogická rada prerokovala 6. mája 2020 upravené Kritériá prijímania žiakov do 1.ročníka 4-ročného študijného odboru 7902 J gymnázium pre školský rok 2020/2021
Zavazne_potvrdenie_o_nastupeni-nenastupeni_na_studium..docx
Ministerstvo školstva upozorňuje, že posledný termín podania prihlášok na všetky stredné školy, vrátane osemročných gymnázií, je 15. máj 2020. V zmysle školského zákona je gymnázium s osemročným programom strednou školou, a preto preň takisto platí termín podania prihlášky 15. máj 2020, ako aj pre ostatné stredné školy.
Prijímacie konanie do prvého ročníka osemročných vzdelávacích programov sa koná od 15. júna 2020 do 30. júna 2020.
Kritériá na prijímacie konanie zverejníme hneď po ďalšom usmernení MŠVVaŠ SR
Vážení rodičia, milí žiaci
Po schválení Pedagogickou radou 06.05.2020 došlo k úprave v klasifikácii a hodnotení predmetov v 2.polroku školského roku 2019/2020
Zmeny sú uvedené v nasledujúcom dokumente
Príloha_č.1_Hodnotenie_predmetov_na_vysvedceni_2.polrok_sk._roku_2019-2020(1).pdf
Riaditeľka školy informuje uchádzačov o štúdium do 1. ročníka štvorročného štúdia pre školský rok 2020/2021:
Počet obsadených miest: 46
Počet voľných miest: 0
Vážení rodičia a žiaci,
na základe usmernenia na hodnotenie žiakov strednej školy v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školskom roku 2019/2020, ktoré vydal 6. apríla 2020 minister školstva, vedy, výskumu a športu (https://www.minedu.sk/usmernenie-na-hodnotenie-ziakov-zakladnych-skol-zo-6-aprila-2020/, https://www.minedu.sk/usmernenie-na-hodnotenie-ziakov-strednych-skol-zo-6-aprila-2020/), zasadla dňa 16. apríla 2020 o 13.00 hod. (online) Pedagogická rada Gymnázia Terézie Vansovej Stará Ľubovňa.
Pedagogická rada na základe hlasovanie elektronickou formou (per rollam) rozhodla:
1. V druhom polroku školského roku 2019/2020 sa nebudú klasifikovať známkou všetky predmety. Podrobný prehľad je uvedený v Prílohe č.1- Hodnotenie predmetov na vysvedčení za 2. polrok šk. roka 2019/2020.
2. Používanie slovného hodnotenia priebežných výsledkov žiakov nižších ročníkov osemročného štúdia I.O – IV.O. Podrobný prehľad je uvedený v Prílohe č. 2 - Stručné slovné hodnotenie v elektronickej žiackej knižke I. O, II. O, III. O, IV. O.
Podkladmi na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov počas prerušeného vyučovania v školách môžu byť:
* portfólia žiackych prác,
* online rozhovory so žiakmi,
* riešenia komplexných úloh,
* tematické práce,
* plnenie dištančných úloh,
* dosiahnuté výsledky pred prerušením vzdelávania.
Žiaci, ktorí zo subjektívnych príčin nesplnia požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli pred prerušením vyučovania neuspokojivé výsledky, budú pred postupom do vyššieho ročníka komisionálne preskúšaní. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
Stará Ľubovňa 16.04.2020 PaedDr. Klaudia Satkeová
riaditeľka školy
Príloha_č.1_Hodnotenie_predmetov_na_vysvedceni_2.polrok_sk._roku_2019-2020(1).pdf
Príloha_č.2_Strucne_slovne_hodnotenie_v_elektronickej_ziackej_knizke_I.O_II.O_III.O_IV.O..pdf
Gymnázium Terézie Vansovej Stará Ľubovňa na základe Usmernenia k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 (28.4.2020) (www.minedu.sk/usmernenie-k-obsahu-a-organizacii-vzdelavania-ziakov-zakladnych-skol-pocas-mimoriadneho-prerusenia-skolskeho-vyucovania-v-skolach-v-skolskom-roku-20192020-28-4-2020/)
určilo pre žiakov I.O, II. O, III. O, IV. O v období mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 počet hodín na hlavné vzdelávacie oblasti nasledovne:
I.O a II.O - 13 hodín týždenne
III.O a IV.O - 15 hodín týždenne,
a upravilo týždenný rozvrh pre jednotlivé triedy, ktorý sa strieda v dvojtýždenných intervaloch:
Dobrovoľníci Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni ani v tomto období nepoľavili v svojich aktivitách. Počas prvého májového víkendu vyzbrojení rúškami, rukavicami a plastovými vrecami sa pripojili k mnohým ďalším dobrovoľníkom a počas prechádzky v prírode pozbierali to, čo tam nepatrí. Plastové fľaše, plechovky - zoznam je dlhý... Všetky odpadky skončili vďaka študentom GTV tam, kam patria. V separovanom odpade.
Tento víkend bol prvo-májový, kedy príroda ukázala svoju jarnú krásu aj vďaka nám a veríme, že aj vďaka vám, ktorí ste sa v tichosti pridali, a tiež pridáte. Ktorí pri každej prechádzke v prírode vyčistíte aspoň kúsok ...
ĎAKUJEME, ŽE SI JEDNÝM Z NÁS
Na základe rozhodnutia MŠVVaŠ SR o termínoch a organizácii internej časti maturitnej skúšky v čase mimoriadnej situácie v školskom roku 2019/2020
sa na gymnáziách, stredných odborných školách, konzervatóriách, školách umeleckého priemyslu a stredných športových školách interná časť maturitnej skúšky vykonáva administratívne.
Známka z ústnej maturity sa vypočíta z priemeru známok maturitného predmetu a skupiny príbuzných predmetov. Zoznam_predmetov_MS_a_pribuznych_predmetov.pdf
Milí študenti,
určite v týchto náročných dňoch chodíte do prírody nielen oddýchnuť, ale aj nabrať pozitívnu energiu a tiež silu.
Prešovské dobrovoľnícke centrum spolu s Regionálnym pracoviskom štátnej ochrany prírody v Prešove prijalo pri príležitosti Dňa Zeme novú výzvu zameranú na pomoc prírode.
To znamená, že ak sa chystáte vonku – do prírody, nezabudnite si rúško, rukavice a vrece na odpad. Nájdený odpad, prosím, po nespratníkoch vyzbierajte a odneste do najbližšieho koša, alebo kontajnera.
Kampaň trvá do 31.05.2020!
Ďakujeme za pomoc v tejto náročnej dobe.
Powered by aSc EduPage