• Biela pastelka 2022

• Aj vďaka Vašej pomoci môže Biela pastelka písať krajší príbeh v životoch ľudí nevidiacich a slabozrakých.

Ď A K U J E M E!

• Vyhlásenie volieb do školského parlamentu

• Rada školy pri Gymnáziu Terézie Vansovej v Starej Ľubovni v súlade s § 26 ods. 4 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov
            v y h l a s u j e
            voľby do školského parlamentu, ktoré sa uskutočnia v lehote do 31.10.2022.

vyhlasenie_volieb-skolsky_parlament.pdf

O nasledujúcich krokoch a termínoch Vás budeme včas informovať.

• Svetový deň úsmevu 2022

•     Dňa 7.10.2022 si naša škola opäť po roku pripomenula Svetový deň úsmevu, ktorý sa stal akousi našou gymnaziálnou tradíciou.

Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril ,,smajlíka“ ako symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.

Niekoľko dôležitých informácií o úsmeve:

• úprimný smiech uvoľní dýchacie cesty
            • okysličí mozog (a vám  sa pracuje ľahšie)
            • znižuje riziko infarktu
            • posilňuje imunitu
            • úsmevom si precvičíte asi 300 svalov

Naše smajlíky pripnuté na hrudi sú dôkazom toho, že úsmev nesmie vymiznúť ani v dnešnej rýchlej a uponáhľanej dobe.

Heslo Svetového dňa úsmevu 2022, resp. každého dňa: ,,S úsmevom je život krajší.“

• Naše najlepšie štyri roky

•    30.9.2022 je dátum, ktorý sa pre nás stal rovnako významný ako dátum nášho narodenia. Tentoraz sme sa však narodili do dospelosti. Pripomínať nám to budú zelené stužky, ktoré boli pripnuté na naše hrude a ktoré budeme s hrdosťou nosiť ako znak odhodlania a nádeje.
               Ďakujeme všetkým, ktorí nám tento deň spríjemnili a boli jeho súčasťou a ďakujeme aj tým, s ktorými môžeme prežiť náš posledný rok na tejto škole.

IV.A

• MEDZINÁRODNÝ DEŇ UČITEĽOV

•     Na Slovensku si pripomíname dôležitosť učiteľského povolania síce 28. marca, no vďaka UNESCO je 5. október zdôraznením roly pedagógov na celom svete.

Ďakujeme učiteľom za ich nasadenie, tvorivosť a obetavosť pri práci, ktorú denne odvádzajú!

• EDJ - Európsky deň jazykov – 26. september

• Vedeli ste, že...?

Na svete existuje 6000 až 7000 jazykov, ktorých súčasťou je 225 pôvodných európskych jazykov?

• Najväčším počtom jazykov sa hovorí v Ázii a v Afrike?

• Najmenej polovica svetovej populácie je bilingválna alebo plurilingválna, t. j. ľudia rozprávajú alebo aspoň rozumejú rozprávaniu v dvoch alebo viacerých jazykoch?

• Znalosť dvoch jazykov uľahčuje učenie sa ďalších jazykov, zlepšuje a zdokonaľuje proces myslenia?

V rámci Európskeho dňa jazykov prebiehali na našej škole rôzne aktivity. Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotné vzdelávania.

Študenti sa na hodinách anglického, nemeckého a ruského jazyka zapojili do tohto podujatia pestrými súťažami, kvízmi a hrami. Žiakom bol predstavený projekt Erasmus plus, prostredníctvom ktorého sa naši učitelia zúčastnili mobilít v Mníchove, v Ríme a na Malte. Svoje zážitky im sprostredkovali prezentáciami a videami, na ktorých produkcii sa podieľal Filip Krafčík z V.O triedy. Našou snahou je, aby aj študenti cez projekt Erasmus plus mohli navštíviť školy v zahraničí, zlepšiť svoje jazykové zručnosti a získať nové vedomosti a zážitky.

Svoje osobné skúsenosti zo štúdia v zahraničí v USA a v Nemecku prezentovali Janka Malachovská zo 4.B a Felix Kovaľ z II.O, ktorí okrem iného poukázali na rozdiely vo vzdelávaní na školách, kde študovali. Maroš Dufala zo 4.B porozprával o výmennej spolupráci na Európskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici v rámci vzdelávacieho programu OCEP zameraného na kultúru a šport.

Zámerom EDJ na našej škole bolo upriamiť pozornosť študentov a nás všetkých na význam výučby a učenia sa jazykov, aby sme lepšie porozumeli plurilingvizmu a interkulturalite.