Našej žiačke Klaudii Kaletovej (III.A) srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!
Našej žiačke Klaudii Kaletovej (III.A) srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!
A dnes nám opäť naše dištančné snaženie sa oživila krátka prednáška nesúca symbolický názov Škola v čase vojny vďaka projektu Škola priateľská k deťom pod záštitou UNICEF-u, do ktorého je naša škola zapojená aj v tomto školskom roku.
Za nás, maturantov, musím podotknúť, že prednáška bola prínosná, veľa sme si z nej odniesli a nepochybne nám môže byť prvou pravou ozajstnou bránou na vstup do našich dospelých životov. Pútavé rozprávanie o fungovaní školy v čase vojny bolo prerušované dychberúcimi videami nielen z Ukrajiny, kde sa určite nejeden z nás pozastavil a potreboval by si video aspoň na krátky čas stopnúť a predýchať ho – lenže to sa v realite nedeje. Musíme si však uvedomiť, že to, čo je pre nás filmom, je niekde inde, bohužiaľ, realita.
Možno sme vedeli, čo vojna je a čo znamená, no dostať to takto priamo hodené do tváre bez akéhokoľvek pozlátka, aj so všetkými detailmi, nám asi konečne otvorilo oči. Deti tam nevedia ani dňa, ani hodiny a práve v škole vidia to malé svetielko nádeje, kde sa dokážu skryť pred skutočným svetom.
V závere by som sa organizácii UNICEF chcela ešte raz poďakovať za možnosť dozvedieť sa viac o tak nelichotivej, no skutočnej téme, ktorá nás i takto cez obrazovky poznačila silným zážitkom, ktoré by však žiadne dieťa správne zažiť nemalo.
L. K.
Počas piatkového popoludnia sa naše gymnázium stalo prienikom ciest hneď niekoľkých významných hostí spätých so súčasným politickým dianím. Počas svojho pestrého programu nás poctil svojou návštevou minister školstva Branislav Gröhling, ktorý po privítaní členmi folklórneho súboru Ľubovňan dlho neotáľal a s úsmevom pod rúškom si skúsil nasadiť i tradičný goralský klobúk. Rovnako kroky predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a vedúceho odboru školstva PSK Jána Furmana opäť raz našli svoj cieľ medzi študentskými tablami a lavicami, ktoré rýchlo navodili pocit nostalgie. Svojou prítomnosťou nás potešil i rodák zo Starej Ľubovne a súčasný poslanec NR SR Michal Šipoš, ktorý si zaspomínal na staré časy v okrese. Chod diskusie medzi učiteľmi a hosťami ponúkol, okrem iného, možnosť prekonzultovania témy aktuálneho fungovania škôl v súvislosti s platnými opatreniami a zaostrilo sa tiež na blízke rekonštrukčné plány školy. Súčasťou stretnutia bola aj školská prehliadka, v priebehu ktorej záujem u hlavy sektora vzdelávania Slovenska vzbudila najmä pamätná izba Terézie Vansovej a pozornosť predstaviteľov kraja pritiahli priestory učební či mimoškolské aktivity. Nechýbala ani neviazaná debata s nepedagogickými zamestnancami a rozhovor pre mediálne platformy gymnázia.
(A. Ch.)
A opäť nastal deň, keď sme sa viacerí z gymnázia v sprievode našich milých profesoriek vybrali aj napriek tejto neľahkej a miestami nelogickej dobe pár kvapiek našej krvi darovať.
O ôsmej sme už všetci poslušne stáli v pozore na oddelení klinickej biochémie, hematológie a transfuziológie v Starej Ľubovni a o pár minút zasadli do pomyselných - zelených kresiel slávy. Vypísali sme dotazník, odobrali nám malú kontrolnú vzorku krvi a vzápätí sme sa na 15 minút ponorili do hluku vlastných myšlienok, počúvali iba ničnehovoriace ticho stien a sledovali kvapky krvi stekajúc do priesvitného odberového vaku.
V závere sme sa započúvali do príjemného hlasu pani primárky a obohatili vlastné vedomosti o pár poznatkov z oblasti krvných skupín či systémov, dozvedeli sa, že po odbere krv ešte ostáva v dvojtýždňovej karanténe a nahliadli aj do priestorov, kde nám bola predvedená ukážková centrifugácia krvi. Pomedzi všetky formality sme sa neformálne porozprávali a ani v tejto chvíli nám situačná komika nebola cudzou.
Po skončení sme sa poslušne vrátili do našich dištančných tried, no iní si už predčasne začali užívať, že máme zmaturované a deň plný relaxu a oddychu tak mohol začať. Veríme, že sa o štyri mesiace, rovnako ako i dnes, plní entuziazmu, ešte (i s ďalšími), opäť stretneme.
A tak, keď už nie za zeleným stolom, aspoň v zelených kreslách, lúčime sa!
L. K.
Dňa 27.4.2021 sme si my, seminaristi z biológie, mali možnosť pozrieť prednášku na tému Trendy vo vývoji potravín v kontexte bezpečnosti potravín organizovanú Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.
V úvodnej časti prednášky sme boli stručne oboznámení s témou, za jeden z hlavných problémov je považovaný fakt, že stravovanie v EÚ je neudržateľné – spotrebitelia prekračujú výživové odporúčania, Európska komisia preto plánuje podporiť opätovné formulácie potravín tak, aby boli výživové odporúčania dodržiavané a zaviesť nutričné profily potravín.
Veľmi zaujímavou bola myšlienka pomôcť spotrebiteľom v prechode k trvalo udržateľnému stravovaniu, a to vrátane zníženia spotreby živočíšnych výrobkov (červeného a spracovaného mäsa) a podpory posilnenia spotreby rastlinných alternatív (ovocie, zelenina), čo môže výrazne prispieť k naplneniu cieľa Európskej komisie, ktorým je zvrátiť do roku 2030 nárast nadváhy a obezity v celej EÚ, zníži sa teda nielen riziko vzniku život ohrozujúcich ochorení, ale aj dopad potravinového systému na životné prostredie. Európska komisia si takisto stanovila za cieľ zredukovať potravinový odpad o 50 % do roku 2030 – k plytvaniu potravinami vedie podľa komisie aj zlé chápanie a zneužívanie označenia doby (dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti). V rámci programu Horizont Európa plánuje komisia vynaložiť 10 miliárd eur na výskum a inovácie v oblasti potravín, bio-hospodárstva, prírodných zdrojov, poľnohospodárstva, rybolovu, akvakultúry, životného prostredia, zásadná oblasť výskumu sa bude týkať mikrobiomu, potravín z oceánov, zvýšenia dostupnosti a množstva zdrojov alternatívnych bielkovín, ako sú rastlinné, mikrobiálne, morské a hmyzie bielkoviny a náhrady mäsa.
Potešujúce bolo aj zistenie, že potravinárska spoločnosť Nestlé predstavila nové iniciatívy ohľadom záväzku urobiť všetky svoje obaly recyklovateľnými do roku 2025 a znížiť používanie plastov o tretinu – Nestlé prechádza na papierové obaly v rôznych formátoch, pripravuje sa na budúcnosť bez obalov a podporuje ekologické správanie spotrebiteľov.
Veľký prínos dnešnej prednášky spočíva najmä v jej vynikajúcom spracovaní, vďaka ktorému sme si mali možnosť rozšíriť vedomosti z oblastí priamo súvisiacich s naším každodenným životom. Verím, že spomenuté predsavzatia a návrhy sa v plánovanom čase naozaj stanú realitou, aby sa čo najviac eliminovali riziká spojené s jednotlivými problémami.
Mária Kuzmiaková, IV. A
Žiačka Tímea Anna Wilmanová (IV.O) sa zapojila do X. ročníka celoslovenskej súťaže GALÉRIA TALENTOV 2021. Súťaž bola vyhlásená pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií (vo veku 6 - 15 rokov).
Nech sa páči, začítajte sa do veršov našej žiačky!
Prešovský samosprávny kraj v súvislosti s Rokom sestier a pôrodných asistentiek pripravil unikátny projekt Sestry Prešovského kraja, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorého zámerom je vyzdvihnúť význam týchto povolaní.
PSK v rámci projektu pripravil i online literárnu súťaž DAJ FOTKE PRÍBEH pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl a stredné školy Prešovského kraja.
Účasť našej školy nebola výnimkou!
Dočítania!
... takto znela rada poukazujúca na individuálnu hodnotu každého povolania v spoločnosti, jedna z prínosných myšlienok, ktoré boli adresované nám, študentom III.A triedy, počas pestrej prednášky 22.4.2021 zameranej na finančnú gramotnosť z projektu s názvom Päť peňazí.
Hoci drvivá väčšina stredoškolákov vníma ekonómiu len ako suchopárnu náuku a záležitosti s ňou súvisiace pokladá za prinajmenšom zložité, tím skúsených odborníkov v oblasti finančníctva nám dokázal, že narábanie s peniazmi vie byť flexibilné, zábavné a dokáže zahrať zásadný prím v napĺňaní našich životných cieľov, ak s nimi vieme rozvážne zaobchádzať. Do radu vlastností, vďaka ktorým bola prednáška pútavá, patrí jednoznačne jej interaktívnosť. V priebehu hodín sme mali možnosť svojpomocne prísť na to, čo je našou vysnívanou profesiou, preskúmať mzdy zamestnaní v hrubom i čistom alebo sa nachvíľu zhostiť roly rodičov a zistiť, akou náročnosťou oplýva spravovanie, čo i len mesačného rozpočtu. Prúd videokonferencie miestami vyústil i do uvoľnenej debaty o našich mládežníckych perspektívach, kde bola skupinka znalcov peňažníctva naklonená našim predstavám a snažila sa vypočuť si všetky názory.
(A. Ch.)
Prednášku Epidémie v minulosti zorganizovalo Ľubovnianske múzeum pre triedy 1.B, 1.A a V.O. Vďaka tejto prednáške sme sa veľa dozvedeli o známych a menej známych epidémiách, postoji ľudí k týmto epidémiám a liečbe chorôb v minulosti. Počas výkladu bol spomenutý pojem karanténa, s ktorým sa v tejto neľahkej dobe stretávame priam na dennej báze.
Prednáška bola zaujímavá, náučná a upriamila aj pozornosť žiakov, ktorí možno neprejavujú až taký veľký záujem o dejepis.
Zároveň ďakujeme Ľubovnianskemu múzeu za príjemný a plnohodnotne strávený čas pri tejto prednáške.
Pri príležitosti DŇA ZEME (22.4.) dávame do pozornosti nasledujúce aktivity.
Neváhaj, zapoj sa a urob niečo pre seba, kamarátov, blízkych,... a pre našu ZEM!
1. Online kvíz – EkoKvíz
Počas celého mesiaca od 22.4.2021 do 21.5.2021 budete mať možnosť naučiť sa zábavnou formou veľa zaujímavých poznatkov z oblasti ekológie a zároveň hrať o fantastické ceny.
Kvíz bude možné hrať bezplatne (buď priamo na webovej stránke https://ekokviz.eu/, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie).
2. Fotografická súťaž Fotozáťaž na tému Obyvatelia Envirózy
Zachyťte fotoobjektívom rastliny či živočíchy obývajúce územie environmentálnych záťaží a svoje fotografie zasielajte e-mailom na info@enviroza.sk.
Termín uzávierky: 31. máj 2021
Výhry:
1. fotografia ocenená verejným hlasovaním – autor získa vecnú cenu a jeho trieda exkurziu
2. fotografia ocenená odbornou porotou – autor získa vecnú cenu a jeho trieda exkurziu
Viac informácií: https://www.ewobox.sk/clanok/fotosutaz-obyvatelia-envirozy
3. Jarné upratovanie s Maxom
Po zimnej prestávke nastal čas na zber voľne odhodeného odpadu. Jarné obdobie je na to najvhodnejšie! K pozitívnej zmene môžeš prispieť i ty! Vyzývame každého, kto rád chodí do prírody, aby si so sebou vzal vrecia, rúško a rukavice a popri prechádzke zbieral aj odhodený odpad.
Výzva beží do 12.5.2021
Odmena: Dobrý pocit a šťastlivci získajú v žrebovaní spacáky, stany a knižné výhry.
Viac informácií: https://www.ewobox.sk/clanok/nastal-cas-na-jarne-upratovanie-s-maxom
Naša škola sa aj v tomto školskom roku zapojila do 11. ročníka stredoškolskej súťaže Esej Jána Johanidesa 2021, ktorej cieľom bolo napísať krátku esej na niektorú z trojice myšlienok spisovateľa Jána Johanidesa.
Vyhodnotenie prác mala na starosti odborná porota zložená zo spisovateľov a spisovateliek a odborného personálu Literárneho informačného centra v Bratislave.
Nech sa páči, prečítajte si prácu našej študentky L. Kolcunovej (IV.A)!
Dňa 14.4.2021 v doobedňajších hodinách zasadli žiaci I.O, II.O, III.O k počítačom a v online priestore riešili úlohy okresného kola Pytagoriády.
Úlohy na matematickú rýchlosť a dôvtip naši žiaci osemročného gymnázia zvládli takto:
Kategória P6 (I.O): 3. miesto: Ema Repková
úspešní riešitelia: Filip Pavlišín, Tamara Zummerová, Matúš Závadský,
Karin Kollárová, Natália Matoľáková, Emilly Hnašová,
Terezka Šidlovská, Simona Fidermáková
Kategória P7 (II.O): 2. miesto: Samuel Poláček
Kategória P8 (III.O): 1. miesto: Filip Krafčík
úspešní riešitelia: Ester Petrana Petríková, Ema Rusiňáková, Barbora Zimová
Blahoželáme a tešíme sa z výsledkov!!!
V sobotu podvečer, keď tradičné víkendové upratovanie strácalo na sile, zasadli za počítače štyria odhodlaní šachisti našej školy s cieľom okúsiť priestor virtuálneho zápolenia na prvých Majstrovstvách Slovenskej republiky v on-line šachu pod záštitou Slovenského šachového zväzu.
Počas siedmich minút každej partie protivníka sediaceho zoči-voči nahradila hráčska prezývka, rovnako pocity nervozity, odvahy či strategické myšlienky pravidelne sa zračiace v očiach a tvárach šachistov tentoraz nedotknuto spočinuli len za monitormi. Účastníci turnaja museli na vlastnú šachovú česť a všetkých pešiakov sveta sľúbiť, že budú hrať fér a rýchle, dôvtipne premyslené ťahy ulovia len v hlbinách mora svojej mysle. Výhra mala hodnotu dvoch bodov, remíza predstavovala jeden bod a prehra bola, ako klasicky, bez zisku.
Napínavé matové vyostrenia v taktických stretoch figúrok vytvorili aj medzi študentmi nášho družstva, súťažiaceho v II. kategórii stredných škôl, pomyselný rebríček víťazov:
Celkovo sa naše gymnázium umiestnilo na 50. mieste zo 70. zapojených škôl.
Študentom srdečne blahoželáme!
Dňa 13. apríla v hodine dvanástej sme sa s členmi SloMSA Marekom Pavlišínom a Viktorom Vandákom, študenti z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského v Bratislave, spojili prostredníctvom nám už tak dobre známej aplikácie Zoom a dištančné vyučovanie nám opäť roztvorilo svoje brány online sveta dokorán.
Hlavným cieľom prednášky bolo o čosi bližšie oboznámiť nás, maturantov, s témami spojenými s pohlavnou sústavou človeka a priblížiť nám stále tak aktuálnu tému z biológie. Prednášajúci sa však zamerali najmä na prevenciu a liečbu ochorení spôsobených HPV vírusom, rakoviny a taktiež na skorú diagnostiku, ktorá je pri liečbe týchto ochorení kľúčová. Keď ide o zdravie, obavy musia ísť bokom...
Priblížili nám i anatómiu či fyziológiu pohlavných orgánov ľudskou rečou, formy hormonálnej i nehormonálnej antikoncepcie, (eko) menštruačné pomôcky, ženský cyklus a kolísajúce hladiny hormónov počas vývoja mladého človeka. Dostali sme možnosť vzájomne si zmerať sily prostredníctvom kvízu, ktorý mal byť príjemnou bodkou za hodinou strávenou pred obrazovkami našich notebookov či mobilov.
V závere nám bola ponúknutá možnosť pýtať sa otázky týkajúce sa nielen tejto problematiky, ale i čokoľvek iné, čo by nás zaujímalo ohľadom štúdia medicíny či opäť tak aktuálnej témy, akou je očkovanie, na ktoré nám boli poskytnuté výlučne jedinečné odpovede.
...
Zvyšok si necháme pre seba. Nie je to tabu!
V tomto školskom roku sa do geografickej olympiády kategórie Z zapojil z našej školy rekordný počet študentov 59, z toho až 47 postúpilo do krajského kola.
Krajské kolo sa uskutočnilo online formou dňa 26.3.2021 a v ňom si svoje vedomosti overilo 27 študentov 1. – 4. ročníka. Z celkového počtu 216 súťažiacich Prešovského kraja bolo 94 úspešných riešiteľov a medzi úspešnými riešiteľmi bolo aj 17 našich študentov. Najlepšie sa umiestnili:
Všetkým úspešným riešiteľom blahoželáme!
Naši žiaci primy, sekundy a tercie sa dňa 31.3.2021 zúčastnili okresného kola matematickej olympiády, a takto sa im darilo:
Kategória Z6 (prima):
2. miesto: Simona Fidermáková
3. miesto: Natália Matoľáková
3. miesto: Terezka Šidlovská
Kategória Z7 (sekunda):
3. miesto: Vanesa Krupková
Kategória Z8 (tercia):
1. miesto: Filip Krafčík
Blahoželáme a tešíme sa z výsledkov žiakov osemročného gymnázia!
V tomto školskom roku sa po prvýkrát budú konať online majstrovská v šachu pod záštitou Slovenského šachového zväzu. Cieľom tohto podujatia je okrem ozvláštnenia si online vzdelávania aj rozvoj šachových zručností a počítačovej gramotnosti detí a mládeže prostredníctvom šachu.
Súťaž sa bude konať v dvoch kategóriách - v I. kategórii súťaží družstvo žiakov 1. - 4. ročníka osemročného gymnázia a v II. kategórii družstvo žiakov strednej školy. Družstvo školy by malo mať aspoň 4 hráčov, väčší počet hráčov v družstve je však výhodou, pričom si zahrajú všetci rovnako.
Termín SŠ: MSR družstiev STREDNÝCH ŠKÔL - 17. 4. 2021 (sobota) 17:00 – 19:00
Termín ZŠ: MSR družstiev ZÁKLADNÝCH ŠKÔL - 18. 4. 2021 (nedeľa), 17:00 – 19:00
Pravidlá: turnaj bude prebiehať na ONLINE hernej platforme portál https://www.lichess.org (bezplatné a bez reklám). Turnaj trvá 120 minút (17:00 – 19:00). Čas na jednu partiu je 7 minút pre hráča + 3 s/ťah. Po skončení partie je hráčovi vyžrebovaný v priebehu pár sekúnd ďalší hráč. Jednotlivých súperov žrebuje hrací portál. Hráči a hráčky hrajú spoločne jeden turnaj, pričom členovia jedného družstva nikdy nie sú žrebovaní proti sebe. Hrá sa podľa pravidiel portálu lichess.org.
Hodnotenie: o poradí rozhoduje súčet počtu bodov najlepších štyroch hráčov každého družstva v celkovom poradí jednotlivcov. Bodovanie je 2 body za výhru, 1 bod za remízu, 0 bodov za prehru.
Podujatie sa uskutočňuje s podporou MINISTERSTVA ŠKOLSTVA, VEDY, VÝSKUMU A ŠPORTU SR.
Chceš si zahrať aj ty? Tak mi napíš do 13.4.2021 na email tatiana.matolakova@gmail.com.
V kalendári nadišiel pokročilý marcový dátum 26.3. a lúče piatkového slnka prenikali do izieb desiatich vybranýchštudentov nášho gymnázia, ktorí v rámci 43. ročníka krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti celé dopoludnie pozorne sledovali chod prebiehajúcich udalostí, vyčkávajúc každý na svoju jedinečnú šancu pristúpiť k virtuálnej obhajobe. Mĺkve dúfania v stabilnosť internetového spojenia či spoľahlivosť moderných technológií, ktoré i tentoraz zohrali kľúčovú úlohu, boli vyslyšané a všetko prebehlo bez väčších komplikácií. Odhodlaní mladí výskumníci predviedli to najlepšie v nich a úsilie napokon prinieslo svoje ovocie. Nadobudnuté skúsenosti i pocit satisfakcie však neboli jedinými odmenami.
Naša žiačka III.A triedy, Klaudia Kaletová, s prácou s názvom Prosopagnózia – tvoju tvár nepoznám v sekcii Biológia obsadila fantastickú prvú priečku a jej spolužiačka, Miriam Kopčáková, si v odbore Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba vybojovala výborné tretie miesto vďaka svojej práci s názvom Ženský kroj a tradície v obci Kolačkov.
Hoci putovná práca našej najvyššie ocenenej študentky niesla príznačný podnázov Tvoju tvár nepoznám, v živej pamäti hodnotiacej komisie utkvela na potrebný čas nielen podoba, ale najmä prezentované a snaživo aplikované vedomosti reprezentantky gymnázia, ktorá sa teší z postupu na celoslovenské finále. Srdečne blahoželáme!
(A.Ch.)
Powered by aSc EduPage