• Fyzikálna olympiáda

          • V krajskom kole 64. ročníka fyzikálnej olympiády dosiahol mimoriadny úspech Filip Krafčík z V.O triedy. V silnej konkurencii 25 zúčastnených žiakov kategórie D obsadil vynikajúce 1. miesto. Filipovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

          • Magická Viedeň

          • Viedeň – mesto cisárov, kaviarní a múzeí. Mesto opery, valčíka a Mozarta. Výnimočná metropola, ktorú máme na dosah.

            O tom, že hlavné mesto Rakúska dýcha nesmiernou eleganciou a spája sa v ňom cisárska história s modernou architektúrou, sme sa presvedčili aj my, žiaci III.OIV.O, keď sme sa 16. mája vybrali na dvojdňovú exkurziu nach Wien.

            Naša prehliadka sa začala príchodom na námestie Schwedenplatz, kde nás už čakala naša sympatická sprievodkyňa a ochutnávka Viedne sa mohla začať.

            Ako prvá nás očarila v srdci mesta dominanta rakúskej metropoly – nádherná gotická katedrála Dóm sv. Štefana. Prekvapilo nás, aký je interiér katedrály impozantný, veď len v hlavnom kostole je 18 oltárov. Niet divu, že túto najznámejšiu rakúsku pamiatku ročne navštívia milióny turistov.

            Kvôli daždivému a veternému počasiu sme si prehliadku námestia Stephansplatz nemohli naplno vychutnať, a tak sme radšej pasážou vstúpili do Hofburgu – bývalého zimného sídla Habsburgovcov, kde sme mohli obdivovať jeho najstaršiu časť okolo Vnútrohradného námestia, taktiež Španielsku jazdeckú školu, ktorá je najstaršou svojho druhu a venuje sa výcviku lipicánov. V areáli Hofburgu môžeme nájsť rezidencie, kaplnky, národnú knižnicu, cisársku pokladnicu či národné divadlo.

            Neskôr sme sa  prešli po námestí Michaelerplatz, ktoré je jedným z najkrajších námestí Viedne. Tu nás zaujalo, že v strede námestia parkujú konské drožky. Po vychutnaní barokovej atmosféry sme sa presunuli na námestie Márie Terézie, ktoré je obklopené impozantnými budovami a kde je umiestnená najznámejšia viedenská socha – slávna pamiatka Márie Terézie.

            Na tomto námestí sme navštívili Umeleckohistorické múzeum, ktoré bolo postavené cisárom Františkom Jozefom pre uchovanie prekrásnych zbierok Habsburgovcov. My sme sa ponorili do fascinujúceho sveta starovekého Egypta a taktiež sme si pozreli zbierku gréckeho a rímskeho antického umenia. Očarili nás veľkolepé sochy a reliéfy, sarkofágy múmií, poklady z neskorej antiky a rímske artefakty.

            Počas druhého dňa našej exkurzie sme navštívili akvarijno-zoologickú výstavu Haus des Meeres (Dom mora), ktorá sídli v unikátnej jedenásťposchodovej budove. Jednotlivé poschodia sú tematicky rozdelené – mohli sme tu vidieť krokodílí park, tropickú sekciu, viacero terárií a akvárií, kde sa medzi korálmi preháňalo množstvo farebných tropických rýb. Uchvátili nás aj nádrže s piraňami či presklený tunel s morskými rybami.

            Aj napriek daždivému počasiu sme si poznávací výlet vo Viedni veľmi užili. A keďže sme zistili, že Viedeň je krásna a ponúka toho ešte omnoho viac, radi sa sem opäť vrátime.

          • IVF alias život zo skúmavky

          • IVF, In vitro fertilization, je proces, pri ktorom sa v laboratórnych podmienkach spojí spermia a vajíčko za vzniku zygoty. Touto prácou sa zaoberajú embryológovia.

            Sme veľmi radi, že v piatok 2.6. sme medzi nami privítali embryológa Ing. Štefana Baňasa, PhDc., ktorý je externým doktorandom na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre s dlhoročnými skúsenosťami v danej oblasti (viac ako 20 rokov pôsobil ako embryológ a IVF lab director pre privátne kliniky v rôznych kútoch sveta - ČR, Írsko, Irak, Nigéria, Austrália, Nórsko, Thajsko, Kambodža, Laos a iné).

            Pojmami ako oocyt či embryo biopsia nás vniesol do sveta, ktorý sa môže aj v tejto dobe veľa ľuďom javiť ako scéna zo sci-fi filmu. Objasnil nám, ako celý proces detí zo skúmavky prebieha, kto sa na ňom podieľa, čo je dennou náplňou embryológa, ale aj to, aké rozdiely sú medzi fertilizáciou na Slovensku a za našimi hranicami. Ani my sme neostali bez slova a v závere sme ho zasypali mnohými otázkami, na ktoré nám ako po odbornej stránke, tak aj s kúskom ľudskosti veľmi zrozumiteľne odpovedal.

            Pánovi Baňasovi ďakujeme za jeho veľmi prínosnú návštevu a dúfame, že do našej školy zavíta ešte mnohokrát!

          • Svetový deň bez tabaku

          • Dňa 31.5. sme si pripomenuli Svetový deň bez tabaku. Zmyslom 31. mája je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku, podporiť všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením.

            Tohtoročným heslom dňa bez tabaku je Tabak - smrteľný v každej podobe.

            V priebehu dnešného dňa boli členmi krúžku Mládež Červeného kríža distribuované do všetkých tried vlastnoručne vyrobené propagačné materiály o škodlivosti fajčenia na ľudský organizmus, jeho vplyv na prostredie, ale i to, čo spôsobuje pasívne fajčenie.

            Povedzme nie fajčeniu! Chráňme si vlastné zdravie, ale i zdravie svojich blízkych a zdravie našej planéty!

          • Slávnostná rozlúčka a ústne maturitné skúšky

          •    Štyri roky prešli ako voda a naši štvrtáci sa v piatok, 12.5., rozlúčili so svojimi triedami, mladšími spolužiakmi a profesormi. So slzičkou v oku, no sebavedomým postojom, si prevzali ocenenia a poďakovali za každú múdrosť a vedomosť, ktorú vďaka pôsobeniu na gymnáziu nadobudli.

            ,,Spomienky nám ostanú navždy! Ďakujeme, bola to tá najkrajšia hra, akú sme sa kedy hrali.”

          • Žiacke mobility Erasmus+

          • Týmto otvárame výzvu na prihlasovanie na krátkodobé vzdelávacie mobility žiakov v rámci projektu Erasmus + „Po stopách olympizmu a olympijskej kultúry“.

            Hlavným cieľom Erasmus+ mobility je rozvoj harmonickej osobnosti človeka v duchu kalokagatie, vychádzajúc z poznatkov o olympizme a kultúre v súčasnom aj historickom kontexte.

            Miesta mobilít sú vybrané na základe ich prepojenia s olympizmom a olympijskými hrami, veľkým historickým odkazom a bohatou kultúrou.

            Mobility sa budú konať v 4 európskych mestách: Atény, Nikózia, Berlín, Paríž.

            Trvanie mobility: 12 dní

            Mobility sú v plnej miere financované z projektu. Grant na žiaka pokryje v plnej miere výdavky na cestovné, ubytovanie, stravovanie, poistenie a prípadne „vreckové“ (vstupy do múzeí, kultúrne podujatia a iné).

            Otvorená výzva na prihlasovanie sa na mobility, ktoré sa uskutočnia v mesiacoch september – november 2023:

            1. mobilita – Grécko (Atény) pre 6 žiakov (13 - 15 rokov),

            2. mobilita – Cyprus (Nikózia) pre 6 žiakov (16 - 19 rokov),

            3. mobilita – Nemecko (Berlín) pre 6 žiakov (13 - 19 rokov).

             

          • Futbalový turnaj

          • Vo štvrtok 25.5. si žiaci  tried I.O, II.O, III.O, IV.O, V.O, VI.O, 1.A, 1.B, 2.A a 2.B zmerali sily v priateľskom futbalovom turnaji. 11 družstiev bolo rozdelených v 3 kategóriách, pričom v každej kategórii súťažili o lákavé ceny. Víťazmi mladších žiakov sa stalo družstvo zo IV.O, víťazmi dievčat družstvo z V.O a 1. miesto v kategórii starších žiakov si zaslúžila 2.A.

            Víťazom srdečne blahoželáme a za príjemne strávené dopoludnie ďakujeme organizátorovi turnaja Danielovi Zimovi, spoluorganizátorom z V.O a samozrejme sponzorom pizzérii DaFofo, Kebabingu, Chaluj burger beer a školskému bufetu. Tešíme sa na ďalší ročník!

          • Návrat ku geografickej olympiáde

          •    Pani riaditeľka odovzdala diplom Krištofovi Dudzikovi z V.O, ktorý sa umiestnil na 3. mieste v krajskom kole geografickej olympiády v kategórii B. Súťažil s posterom, ktorého téma bola Mladí ľudia a trávenie voľného času na Slovensku.

            Pripájame sa ku gratulácii!

          • Zelený Andel 2023

          • Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do 6. ročníka celoslovenskej súťaže Zelený Andel o najlepší projekt SOČ v oblasti ochrany a obnovy životného prostredia.

            Žiačky Emília Hudáková (III.B) a Miriam Firmentová (VII.O) s prácou Druhotné využitie práce plastov získali certifikát o účasti.

            Dievčatám blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

          • Namiesto vyučovania

          •   Počas ústnych maturitných skúšok navštívila I.O v utorok Nestville a v stredu Kláštor redemptoristov v Podolínci. V Nestville nám rodič jednej žiačky urobil prehliadku mini ZOO aj hospodárskych zvierat  s výkladom. Počiatočný nezáujem postupne vystriedalo nadšenie z mladých teliatok, býkov, zajačikov, kde si každý našiel svojho mojkáčika. Uvidieť jednodňové žriebätko, ktoré cicalo materské mlieko, bol silný zážitok. Obdivovali sme klokana, kačky, husi, prasiatka, minibarana, alpaku aj poníky. Karolínka Š. nám predviedla jazdu na koni. Možnosť nasadnúť na koňa využili aj jej spolužiačky. Návštevu Nestvillu sme zakončili v Nestville Chocolate a autobusom sme sa vrátili domov.

              Do Podolínca sme cestovali vlakom a na námestí sme sa odfotili s PODOLÍNSKYM STRAŠIDLOM. V kláštore nás čakal páter Peter. Usadili sme do lavíc v kostole, aby sme sa oboznámili s históriou tohto kláštora, najväčším oltárnym obrazom v strednej Európe, spoznali zákutia kláštora aj malú oázu pokoja v jeho vnútri. Vzhľadom na nepriaznivé počasie sa náš pobyt v Podolínci skrátil.

          • Matematický klokan 2023

          • V jubilejnom 25. ročníku najväčšej medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan súťažilo 47 žiakov našej školy.

            Diplom úspešného riešiteľa získali tí z nich, ktorí sa vo svojej vekovej kategórii umiestnili medzi 20 % najlepších na Slovensku. Najviac sa darilo Filipovi Krafčíkovi z V.O, ktorému sa v kategórii Junior G12 podarilo predbehnúť až 99,4 % účastníkov. Ďalší úspešní riešitelia sú: Patrik Sklenár (I.O), Radoslav Kopinský (I.O), Tomáš Fenďa (III.O), Matúš Zavadský (III.O), Dominik Grech (III.O), Pavol Pluta (IV.O), Sofia Anna Romanová (I.B), Alica Jozefíková (II.B) a Petra Derevjaníková (II.B).

            Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do tejto súťaže a boli ochotní otestovať si svoje matematické zručnosti v konkurencii rovesníkov z celého Slovenska.

          • Maturita 2023

          • Všetkým našim maturantom držíme palce, želáme veľa šťastia a úspešné zvládnutie maturitnej skúšky!

          • GTV a mesto Stará Ľubovňa zaplavené modrými gombíkmi

          •  Dňa 19.5.2023 sa naša škola zapojila do 17. ročníka medzinárodnej zbierky Modrý gombík pod záštitou UNICEF. Prečo práve gombík? Ten je totiž symbolom dvoch svetov – toho nášho a sveta, v ktorom sú deti odkázané na našu pomoc.

              Výnos zbierky bude venovaný duševnému zdraviu nielen deťom žijúcim v humanitárnych krízach, ale aj tým na Slovensku.

            Vďaka našim dobrovoľníkom sa podarilo vyzbierať sumu 500,45 €.

            V mene celosvetovej humanitárnej organizácie Unicef vám Ď A K U J E M E!

          • Zbierka Modrý gombík 2023 už zajtra!

          •    Zajtra opäť zbierkujeme pre dobrú vec. V tomto roku sa koná v poradí už 17. ročník zbierky Modrý gombík pod záštitou Unicef. Výnos zbierky bude venovaný duševnému zdraviu nielen deťom žijúcim v humanitárnych krízach, ale aj tým na Slovensku. Ako môžete podporiť zbierku Modrý gombík?

              V priebehu zajtrajšieho dňa budú naši dobrovoľníci prechádzať priestormi Gymnázia Terézie Vansovej s pokladničkou, do ktorej môžete prispieť ľubovoľnou sumou.

            Veríme, že zajtra sa naše gymnázium zaplaví modrými gombíkmi, ktoré majú čarovnú silu.

            Prispejte do zbierky a buďte nádejou pre deti, ktoré sa trápia.

            V mene Unicef-u vám ďakujeme!

             

          • PARÍŽ – LONDÝN 2023

          • Po úspešne zvládnutom výlete sme sa rozhodli „shareovať“ naše novonadobudnuté vedomosti.

            Návod na úspešný školský trip:

            1. Povinnou výbavou na dlhú cestu sú rezne a krajce chleba.

            2. Míňanie polovice svojho vreckového na benzínových staniciach cestou do Paríža.

            3. Oblečenie nevhodné do aktuálneho počasia.

            4. Vyjednávanie s pouličnými obchodníkmi.

            5. Leg day pri pešom výstupe na Eiffelovku.

            6. Fotenie pri každej budove vyššej ako osemposchodová bytovka v Ľubovni.

            7. Striedanie hotelov - každý deň.

            Čo sme sa naučili:

            - Indickí predavači 10/10.

            - V Paríži neplatia pravidlá cestnej premávky.

            - Louvre nie je ten ihlan zo skla, ale tá budova okolo neho.

            Navštívili sme:

            Paríž: Louvre, Place Vendôme, Opéra de Paris, Galeries Lafayette, Champs-Élysées, plavba loďou po Seine, Eiffelova veža, Montmartre, Le mur des jet' aime, Bazilika Sacré-Coeur

            Londýn: trajekt, Trafalgar Square, Nelson Column, National Gallery, British Museum, Buckingham Palace, St. James Park, London Eye, Big Ben, Houses of Parliament, Chelsea football stadium, Tower Bridge, Tower of London, Oxford Street

            Týmto by sme sa zároveň chceli poďakovať vedeniu školy, že nám takýto výlet plný nezabudnuteľných zážitkov umožnili a pani učiteľke Melkovičovej, Mariančíkovej, Bolešovej a Vilinovej, že s nami strávili celý týždeň, ktorý by bez nich nebol taký dokonalý, aký naozaj bol.

            A odkaz pre nižšie ročníky: „Máte sa na čo tešiť!“

          • Florbalový turnaj

          • Florbalový turnaj o putovný pohár pani riaditeľky spoznal svojho víťaza.

            V piatok 05.05.2023 sa ním stala III.O.

            Ďakujeme organizátorom a tešíme sa na ďalší ročník!

    • Kontakt

      • Gymnázium Terézie Vansovej, 17. novembra 6, Stará Ľubovňa
      • 052/4323575
      • 17. novembra 6 06401 Stará Ľubovňa Slovakia
      • 00161217
      • 2020725861
      • PaedDr. Klaudia Satkeová mob.: 0911 037 668 e-mail: riaditel@gymtv-sl.psk.sk http://gymntvsl.edupage.org
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje