„Cesta dlhá tisíce míľ sa začína jediným krokom.“
Aj tá naša cesta sa začala prvým neľahkým krokom. Folklórny súbor Ľubovňan vznikol pred 24 rokmi ako krúžok ľudového tanca pri Gymnáziu Terézie Vansovej. Dnes po vyše dvoch dekádach svojej existencie sa môže pochváliť okrem iného aj tým, že bol reprezentovať slovenskú kultúru až v ďalekej Číne.
V dňoch 30. septembra až 6. októbra sme sa zúčastnili medzinárodného folklórneho festivalu v hlavnom meste Čínskej ľudovej republiky, Pekingu. Po vyše 35 hodinovej ceste sme konečne dorazili do mesta, ktorého počet obyvateľov niekoľkokrát prevyšuje našu republiku, konkrétne 21,5 milióna. Človek si ani nedokáže predstaviť, ako veľké také mesto je. Idete tri hodiny autobusom a stále ste v tom istom meste. Na letisku nás už čakala naša Juliet, miestna sprievodkyňa, ktorá sa o nás celý čas starala. A prvý večer mala ťažkú úlohu – naučiť nás jesť pomocou čínskych paličiek. Náš program bol pomerne nabitý, keďže každé ráno sme vstávali a odchádzali z hotela pred siedmou hodinou a vracali sa neskoro večer. Festival, ktorého sme sa zúčastnili, bol uzatváracím ceremoniálom celosvetovej výstavy EXPO Beijing 2019 a osláv 70. výročia vzniku Čínskej ľudovej republiky. Rozdielnosť našich kultúr sme si všimli už od príletu. Čína je proste neopísateľná. Monumentálne stavby, ktoré sa bok po boku prelínajú so starobylou architektúrou. Správanie ľudí, ktorí nás brali mnohokrát ako atrakciu a fotili sa s nami, pretože tam až tak veľa Európanov nechodí. Všade vládol poriadok a vyhrávali miestne, komunisticky režim podporujúce piesne. Cenzúra internetu, ktorá nám vytvárala vrásky na čelách či ulice obsypané stromami. Aj čínska kuchyňa nám ukázala svoje špeciality. V skratke - ryža, zelenina, veľa korenia a málo mäsa. Odtancovali sme viacero vystúpení, či už na hlavnom pódiu otváracieho a záverečného ceremoniálu, alebo v malých dedinkách neďaleko Pekingu. Festivalu sa zúčastnilo vyše 20 súborov z celého sveta. Ukázali sme Číne našu kultúru a ona nám ukázala svoju. Vo svojom voľnom čase sme navštívili Veľký čínsky múr, Zakázané mesto, Letný palác, Pagodu, kde je uložený zub Budhu či iné zaujímavé miesta. Ochutnali sme tradičné čínske čaje a naučili sa zopár základných slov. Týždeň bol ale akurát dlhý na to, aby sme sa tešili domov. Záverečný ceremoniál Beijing International Tourism Festival uzavrel nielen celú výstavu EXPO Beijing 2019, ale aj náš výlet. To, čo sme si odniesli, nie sú iba zážitky a spomienky, ale aj pohľady a názory na to, ako sa žije na opačnej strane zemegule. Až keď človek preletí vyše 7500 kilometrov, uvedomí si, že svet je naozaj veľký a síce je všade dobre, doma je vždy najlepšie. Nám zostáva poďakovať sa Číne za to, čo nám ukázala a čo nás naučila a ďalej pracovať na sebe, aby sme boli ešte lepší.
Ďakujeme všetkým, ktorí našu cestu podporili, najmä Prešovskému samosprávnemu kraju, mestu Stará Ľubovňa a Gymnáziu T. Vansovej.
Text a foto: Erik Pavlišín